NEVERBÁLNÍ KOMUNIKACE.cz

 
 

Čtení z dlaně

Myslíme -li něco dobře, otevíráme přitom dlaně. Dáváme v oblasti neverbální komunikace druhému najevo téměř jednoznačným gestem jaká je ve skutečnosti povaha toho co říkáme a jak to doopravdy myslíme. Odkud pochází pradávné gesto přísahy, kterou skládáme s otevřenou dlaní ? Má nám toto gesto něco naznačit pokud jsme již zapomněli ? Tyto otázky ovšem nemusí být přímo spojené nutně s náboženstvím : Američané si kladou pravdou dlaň na srdce, hraje-li se hymna USA při různých společenských příležitostech.
 


Gesto natažené dlaně v neverbální komunikaci

Gestem natažené ruky dlaní vzhůru dáváme najevo to, že žádáme o laskavost : demonstrujeme tak, že se v sociálním žebříčku zařazujeme o nějaký ten stupínek níže. Nebo že se tak cítíme. Nebo že chceme, aby si přesně toto o nás ostatní mysleli. Říká se, že šéfové s citem pro autoritu reagují na toto gesto velmi pozitivně. Rovněž toto gesto můžeme chápat tak, že signalizuje, že partner uznává platné ( sociální, mezilidské, pracovní ... ) vztahy. Otevřená dlaň jednoduše má v neverbální stránce komunikace naladit partnera přátelsky.

 

Setkání

Stejná gesta mohou mít v neverbální komunikaci rozdílný význam

Pokud by nás však navštívily bytosti z jiného časoprostoru, nebo možná " z jiné planety" nebylo by na škodu se zajímat o to, zda by na gesto natažené dlaně reagovali přátelsky také. Možná, že si o tomto gestu myslíme až příliš mnoho... Vzpomeňme si na obyvatele Bulharska, kteří stejným gestům přikládají rozdílný význam. V pracovních vztazích pak můžeme říct,že nadřízený, který jednou sám nabídne prosící ruku zpravidla dříve či později přichází o autoritu. Otevřená ruka pak ale není jen znamením dobré vůle, nýbrž i gestem síly a moci.

 

Proč lidé, kteří nemají co říci, nemlčí ?
Charles Montesquieu
 

Komunikujte

přesný čas

psychologie

zdravotnictví

umíte česky ?

Literatura

Tajemná síla lidských rukou

Lidské ruce přikládají léčitelé, svýma rukama léčil Ježíš, který pak přiložením ruky žehnal.Toto gesto se zachovalo v církvi dodnes. Do jaké míry může gestika člověka ovlivňovat zpětně jeho mysl však rozhodně stojí za zamyšlení. Protože však vím, že člověk může svou gestiku ovlivňovat přímo, možná bychom mohli do své komunikace zahrnout gesta s otevřenými dlaněmi. Ta mají mimo jiné i charakterovou hodnotu. Stejnou měrou, jakou se nám tato gesta stanou zvykem, sníží se náš skon uchylovat se ke lží. Sugestivní síla spočívající v rukou se dá také účinně využít při rozkazování a žádostech, dlaň pak směřuje dolů. Požadavky, které doprovodíme tímto gestem není potřeba ani podtrhovat rozkazovacím tónem.Pokud Vás někdo ve společnosti "prosí" o laskavost a doprovází řeč gestem "rozkazovací ruky" , měli byste si tuto prosbu interpretovat jako příkaz a raději neodmítat.

Dobre jitro

 

 

 

NAVRCHOLU.cz
optimalizace PageRank.cz CZIN.eu
Toplink - katalog odkazů A-seznam.cz Katalog 1x.cz Add website

| Created & Developed by : © Interactive Investment 2010

Seznam českých a slovenských internetových stránek