NEVERBÁLNÍ KOMUNIKACE.cz

 
 

Osobní boj v mezilidské komunikaci

Pokud nějaká osoba podává se snahou o dominantní postavení při rozhovoru nebo setkání, můžeme použít celou řadu protitahů a obranných postojů, které by nám měly pomoci agresora zkrotit a odkázat jej do patřičných mezí. Jeden z těchto způsobů jak toho dosáhnout, i když je to jeden z těch méně zdvořilých, je nechat napřaženou ruku imperátora klesnout naprázdno s tím, že jej chytíme za zápěstí. Ve většině případů s tím "útočník" nepočítá a stáhne se zpátky. Mějte se ale na pozoru : Chytnutí zápěstí konečky prstů se chápe jako dosti tvrdé vyhlášení boje. Jedním z dalších velmi šikovných protiúderů je gesto, kdy jednoduše uchopíme napřaženou končetinu partnera oběma našima rukama. Gesto má působit a většinou také působí na druhou stanu velmi srdečně.
 


Taktika napadení agresora v neverbální komunikaci

Člověk, zdravící oběma rukama tak, že levou rukou přátelsky "poklepává" na rameno druhého, má zájem z hlediska psychologie komunikace vypadat dobrosrdečně. Budete-li toto gesto někdy pozorovat, budete mít dojem, jakoby přetékal návalem citu a srdečnosti : ale to, co má na druhého takto působit ve skutečnosti znamená přísné vymezení prostoru a odkazuje druhého do příslušných mezí. Takto ukážete, kde má ten druhý své místo. Pokud zvolíte jednu z dalších taktik, a totiž přitažení napřažené ruky k sobě, měli byste mít nejen slušnou sílu v pažích, neboť druhého člověka musíte přitáhnout na svou stranu v celé jeho váze, ale i dostatečné sebevědomí a schopnost toto gesto provést dostatečně důstojně.

 

Setkání

Podané ruce v neverbální komunikaci

Podaná ruka překládá rukám druhého z něco z našeho já ihned po prvním kontaktu a kdo si umí všímat, zjistí o svém partnerovi tolik informací, kolik si jen přeje. V každém případě by si každý z nás mohl všímat bedlivěji rukou druhých a možná, že by bylo na světě v mezilidských vztazích zase o kousek jasněji. A čeho bychom si měli všímat ? V první řadě jistě toho jak ruka vypadá, tedy tvaru dlaně, její šířky a délky, měli bychom si všimnout délky prstů a toho, jsou - li nehty zastřihnuté, upravené, mozolnaté, vlhké, suché, jaký je stisk a jeho délka.

 

Pohotová odpověď je to, na co přijdeme až za 24 hodin.
Mark Twain
 

Komunikujte

přesný čas

psychologie

zdravotnictví

umíte česky ?

Literatura

Komunikujeme neverbálně i hmatovými vjemy

Neměli bychom zapomínat na vlastní hmatové vjemy : zjišťujeme, jestli je ruka měkká a jemná, nebo tvrdá a mozolnatá - jistě si uděláte představu aspoň o tom, jestli člověk, který Vám ruku podal pracuje spíše manuálně, nebo vykonává-li duševní práci. Je-li ruka suchá a teplá, nebo zda je spíše chladná až studená, zpocená až ulepená. Člověk se zpoceným a studenýma rukama bude spíše nervozní a nesvůj, nemocný, nebo se jen nemusí cítit dobře, stejně tak dobře může mít trému - hlavním ukazatelem je vždy hlavně náš, tedy subjektivní dojem. Jak dlouho by se měla ruka tisknout ? Vědci zjistili, že průměrný člověk tiskne ruku méně než pět vteřin, což nám všem jistě bohatě postačí.

Dobre jitro

 

 

 

NAVRCHOLU.cz
optimalizace PageRank.cz CZIN.eu
Toplink - katalog odkazů A-seznam.cz Katalog 1x.cz Add website

| Created & Developed by : © Interactive Investment 2010

Seznam českých a slovenských internetových stránek