NEVERBÁLNÍ KOMUNIKACE.cz

 
 

Posilovna

Naprosto unikátní poměr vzdáleností uplatňujeme při jízdě autem. I když bychom mohli říct, že odstup mezi auty je v tomto případě ve srovnání s ostatními situaci každodenního života přímo komfortní, vzniká mezi řidiči čiré nepřátelství, často si navzájem prostřednictvím svých strojů dokazují "kdo je tady pánem". Stále znovu a znovu totiž burcujeme naše prostorové vnímání a stále znovu vnikají druzí lidé do naší osobní zóny. Jízda autem tedy na lidi může působit jako posilovna, trénink emocí.
 


Zóny nebezpečí při jízdě automobilem

Tyto deformační zóny popisuje švýcarský dopravní psycholog Dr. Siro Spörli tak, že auta jako by byla pevnosti. A kdo sedí za volantem se cítí jako říjný jelen ve svém revíru. Naše soukromá zóna se totiž při jízdě autem nepřiměřeně zvětšuje a to v závislosti na rychlosti vozidla. Tato zóna může přesahovat při vyšších rychlostech až deset metrů před vozidlem a deset metrů za vozidlem. Každé těsnější přiblížení vnímáme jako agresi, protože ostatní účastníci silničního provozu dodržují, jak se nám zdá, nedostatečný odstup.

 

Setkání

I při jízdě automobilem neverbálně komunikujeme

Motorová vozidla se však nejen nebezpečně přibližují nárazník k nárazníku, jsou kromě toho ještě nezdvořilá. Nedělají žádná omluvná gesta a maskami svých chladičů se zdvořile neusmívají. Pokorná gesta, která nejenom dávají najevo přátelské úmysly, ale také dbají na důstojnost člověka od těchto věciček očekávat nemůžeme. Neovládají řeč těla - ona gesta, která varují nebo oznamují naše nejbližší úmysly, neoznamují často naše myšlenky a názory na druhé.

 

  Co řečníkům schází na hloubce, nahradí délkou.
Charles Montesquieu
 

Komunikujte

přesný čas

psychologie

zdravotnictví

umíte česky ?

Literatura

Za své bojujeme neverbálně kdekoliv.

Pokud do našeho prostoru nikdo nevstupuje a respektuje jej, odpovídáme mu stejnou měrou : totiž, že respektujeme prostor jeho.Možná, že tuto jednoduchou skutečnost by si mohli uvědomit všichni náboženští a političtí vůdcové, možná, že už jen proto, že tento jednoduchý vzorec jsme zdědili po našich předcích a možná, že zde, na této planetě je jedním z charakteristických rysů chování všech živých bytostí. A je to přitom tak jednoduché : O životní prostor se různými způsoby a za různých okolností bojuje odjakživa. Ovšem čím dokonalejší máme zbraně, tím dokonaleji a více umíme ničit. Pokud nám někdo vstoupí do naší zóny máme vždy možnost odstoupit o kousek dál a vytvořit si novou. Je ovšem škoda, že podobné věci nemůžeme tak jednoduše vyřešit s celými národy, nebo kontinenty. Ať však již stojíme na vlastních nohou a nebo sedíme ve vozidle, pokaždé se snažíme bránit svůj životní prostor, bojujeme za své vlastnictví

Dobre jitro

 

 

 

NAVRCHOLU.cz
optimalizace PageRank.cz CZIN.eu
Toplink - katalog odkazů A-seznam.cz Katalog 1x.cz Add website

| Created & Developed by : © Interactive Investment 2010

Seznam českých a slovenských internetových stránek